Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ABC Teatru

Pierwsza wyprawa do teatru 25 września 2021 r. Grupa 40 osób zobaczyła przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia" w wykonaniu teatru Falkoshow z Krakowa.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

24.10.2020  r. odbyła się nasza druga wyprawa do teatru. Grupa 20 osób, bo tylko tyle mogło nas pojechać. Dzieci z klas I – II wraz z opiekunami i koordynatorką projektu panią Zofią Zenke pojechała do Kwidzyna na Czarną Salę. Tym razem mogliśmy obejrzeć  przedstawienie pt. „Calineczka” w wykonaniu teatru ŁĄKA z Łodzi. Spektakl z użyciem lalek marionetek i masek bardzo zaciekawił małych widzów oraz mocno ich zaangażował. Historia maleńkiej dziewczynki bardzo zaciekawiła małych widzów i zaangażowała emocjonalnie. Dzieci dowiedziały się, że warto być dobrym dla innych i im pomagać, a dobro wraca. Zapraszamy na kolejną wyprawę już 28 listopada. Tym razem będziemy mogli zobaczyć przedstawienie pt. „Jas i Małgosia”.

 

2.09.2020  r. odbyła się pierwsza wyprawa do teatru w tym roku szkolnym. Grupa około 40 osób najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III wraz z opiekunami  i koordynatorką projektu panią Zofią Zenke pojechała do Kwidzyna na Czarną Salę. Tym razem mogliśmy obejrzeć  przedstawienie pt. „Trzy świnki” w wykonaniu teatru NEMN0   z Rzeszowa. Spektakl z użyciem lalek marionetek i maski bardzo zaciekawił małych widzów oraz mocno ich zaangażował. Historia trzech świnek mieszkających w kramie i poszukujących swego miejsca na świecie miała mądre przesłanie. Dzieci dowiedziały się, że warto się napracować i zbudować solidny dom, który wiele wytrzyma.

Zapraszamy na kolejną wyprawę już 24 października. Tym razem będziemy mogli zobaczyć przedstawienie pt. „Calineczka”.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Od września do grudnia grupa najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych   i klas I-III uczestniczyła w wyprawach do teatru w ramach realizacji  projektu ABC TEATRU. W naszych wyjazdach na Czarną Salę w Kwidzynie brało udział około 40 dzieci wraz z opiekunami. Koordynatorem projektu jest p. Zofia Zenke.

28 września 2019 r. zobaczyliśmy przedstawienie pt. „Trzy razy królewna, trzy razy smok” w wykonaniu teatru POD ORZEŁKIEM z Białegostoku

26 października  2019 r. zobaczyliśmy przedstawienie pt. „Tak jest dobrze” w wykonaniu teatru CO NIECO z Białegostoku. Tym razem dzieci zobaczyły lalki typu mapety i lalki stolikowe.  

23 listopada 2019 r. zobaczyliśmy przedstawienie pt. „Złota ryba” w wykonaniu teatru FALKOSHOW z Lanzkorona pod Krakowem. W tym spektaklu autor wykorzystał płaskie lalki tekturowe z magnesami neodynamowymi, a zwykle plansze stały się sceną. W prosty sposób powstał teatr magnesu.            

14 grudnia 2019 r. zobaczyliśmy przedstawienie pt. „Pastorałka” w wykonaniu teatru ŁĄTKA z  Łodzi. Była to opowieść dwóch aniołów Serafina i Herubina   o historii narodzin Jezusa od zwiastowania  do zbawienia świata. Całość była przeplatana wspólnym śpiewaniem kolęd.

1 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok z wyprawami do teatru, a tym samym kontynuację projektu ABC TEATRU. Tym razem grupa około 30 najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III wraz ze swoimi opiekunami i koordynatorką projektu p. Zofią Zenke pojechała do Kwidzyna na Czarną Salę. Dzieci zobaczyły przedstawienie pt. „Finti kluszki” w wykonaniu Wędrownego Teatru MAŁE MI z Łodzi. Na scenie pojawił się kram ze starymi opowieściami, który pozwolił przenieść się widzom do różnych krain. Była kraina TU I TERAZ czyli teraźniejszość, kraina CO NAS CZEKA czyli przyszłość oraz kraina DAWNO, DAWNO TEMU czyli przeszłość. I to właśnie ta ostatnia kraina była myślą przewodnią całego przedstawienia. Dzieci poznały jak dawniej wyglądały spotkania rodzinne, jak zawiązywano kręgi, które chroniły od zła, mieszkańców domów - domownki małe skrzaty zamieszkujące domy, które przynosiły szczęście i miłość. Po wysłuchaniu trzech opowieści pani Sławy z użyciem ciekawych lalek teatralnych dzieci poznały historię o wielkoludach i zwykłych ludziach, historię babci Zuzanny o kapeli zwierzęcej oraz opowieść  dziadka Leona o Jasiu i drwalu. Każda historia niosła ze sobą jakąś mądrość i naukę. Autorka zachęciła dzieci do słuchania opowieści osób z  najbliższego otoczenia. W tym roku kalendarzowym czekają nas kolejne wyprawy do teatru, na które serdecznie zapraszamy dzieci i ich opiekunów. Najbliższa wyprawa odbędzie się 29 lutego 2020 r.

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

29 września 2018 roku byliśmy na pierwszej w tym roku szkolnym 2018/2019 wyprawie do teatru w ramach kontynuacji projektu "ABC Teatru". Uczniowie z klas  I-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami (grupa 45 osób) pojechały na Czarną Salę w Kwidzynie. Tym razem zobaczyliśmy przedstawienie pt. "Jak koza Frania oduczyła się kłamać" w wykonaniu Teatru Domowego Chmielna z Warszawy.

Aktorzy w zabawny, ale pouczający sposób pokazali młodym widzom, że kłamstwo zawsze ma "krótkie nogi", a prawda wychodzi na jaw. Aktorom towarzyszyły kukiełki, a całość dopełniła prosta scenografia i muzyka.

 

27 października 2018 r. odbyła się druga w tym roku szkolnym wyprawa do teatru. Grupa ponad 30 osób, dzieci z przedszkola i klas 0-III wraz z opiekunami i pod kierunkiem p. Zofii Zenke, pojechała tego dnia na Czarną Salę w Kwidzynie. Tym razem zobaczyliśmy aktorów Teatru "Pod Orzełkiem" w Białymstoku. Były to dwie historie oparte na  znanych legendach. Pierwsza to "Przygody grzecznego rycerza", a druga to "Legenda o złotej kaczce". Było to przedstawienie lalkowe. Lalki były wykonane z drewnianych przyborów kuchennych. Zabawne dialogi były przeplatane muzyką i piosenkami. Aktorzy - prof. Hilary Szczebrzeszyński i jego asystentka p. Ania przenieśli nas w ciekawy świat teatru. 

 

24 listopada 2018 r. byliśmy na trzeciej  w tym roku szkolnym wyprawie do teatru na Czarną Salę w Kwidzynie. Tym razem mogliśmy obejrzeć zabawną historię "Rycerza bez konia" w wykonaniu teatru Barnaby z Gdańska. Zabawna przygoda pewnego rycerza, który nie miał konia i przygoda konia z czkawką, który nie miał swego rycerza. Obaj wyruszyli na poszukiwania i pewnego dnia, przy pomocy spotkanych na drodze różnych postaci, spotkali się i już pozostali razem. Bardzo ciekawe lalki sycylijskie nadały ciekawego charakteru przedstawieniu. Całość dopełniła piękna muzyka.

 

Dnia 02.03.2019 r. rozpoczęliśmy nasze wyprawy do teatru w ramach kolejnego roku  realizacji projektu ABC Teatru. Pierwsza z naszych wypraw zawiodła nas na przedstawienie pt. „Ostatnie drzewo” w wykonaniu teatru Zaczarowany Ogród z Torunia. Spektakl był o tematyce przyrodniczo – ekologicznej. Grupa najmłodszych dzieci( około 30) z klas I-III i oddziałów przedszkolnych  w towarzystwie opiekunów z zaciekawieniem zobaczyła ciekawą animację lalek  w prostej scenografii.  Do pewnej wioski położonej u podnóża niewielkich gór  i otoczonej pięknymi lasami przybywa kupiec, który nie chce sprzedawać,  a przeciwnie kupować. Zaskoczeni mieszkańcy nie wiedzą co mogą mieć   na sprzedaż.  Przebiegły kupiec uświadamia im, że mają coś co mogą zamienić w złoto. Są to drzewa rosnące w pobliskich lasach. Mieszkańcy zachęceni złotem wycinają drzewa, tylko mała dziewczynka Celin, nie wierzy słowom kupca i wracając do domu znajduje szyszkę . W domu zasiewa jedno nasionko   z szyszki w ogrodzie i zaczyna pielęgnować swoją roślinkę . Po pewnym czasie okazuje się, że  z pobliskich lasów zniknęły wszystkie drzewa, zwierzęta uciekły,  rośliny uschły, a przebiegły kupiec zniknął wraz ze złotem. Jedyną rośliną zieloną zostało małe drzewko małej Celin. Mieszkańcy zrozumieli,  że popełnili błąd i postanawiają wspólnie opiekować się małym drzewkiem, by odbudować to co zniszczyli. Niestety wyciąć las to chwila, ale żeby wyrósł potrzeba dziesiątek czy  nawet setek lat. Zapraszamy już na kolejną wyprawę   do teatru 30 marca. Tym razem zobaczymy przedstawienie pt. „Dziadek”    w wykonaniu  aktorów z ADAM WALNY TEATR.

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Od września do końca grudnia roku szkolnego 2017/2018 uczniowie klasy I i II oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami i wychowawcami mieli możliwość uczestniczyć w comiesięcznych wyprawach do teatru. Dzięki kontynuacji projektu ABC TEATRU byliśmy na czterech przedstawieniach na Czarnej Sali w Kwidzynie.

30 września obejrzeliśmy spektakl pt. "Księżycowe opowieści" w wykonaniu teatru MAŁE MI. Kolejny spektakl zobaczyliśmy 28 października, a było to "Wyspa pacynek". W listopadzie 25-go mogliśmy  uczestniczyć w warsztatowym przedstawieniu w wykonaniu teatru z Krakowa pt. "Cyrk sznurkowy". Dzieci i opiekunowie poznali jak z prostego sznurka wykonać lalki i jak z nimi się bawić. Było to nowe i ciekawe doświadczenie. Na ostatnią wyprawę tego roku pojechaliśmy 16 grudnia. Tego dnia obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu teatru z Torunia pt. "Historia Wawelskiego Smoka". 

Dnia 24 marca 2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-II pod opieką p. Anety Sepioło i p. Zofii Zenke wzięły udział  w kolejnej wyprawie do teatru. Tym razem dzieci i chętni rodzice obejrzeli spektakl pt. "Przygody kropli wody" w wykonaniu teatru "Adam Walny Teatr". Szalony naukowiec w zabawny sposób przedstawił wędrówkę kropli wody w przyrodzie. Szybka i wartka akcja sprawiły, że dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły wydarzenia na scenie.  28 kwietnia obejrzeliśmy przedstawienie pt. "Dwaj bracia". Była to piękna historia braci i ich wzajemnych relacji, miłości i przyjaźni. 26 maja  zobaczyliśmy "Czerwonego Kapturka - trochę inna historia" w wykonaniu teatru z Gdyni. Było to zabawne przedstawienie z przesłaniem ekologicznym.

Dnia 16 czerwca 2018 r. uczniowie z klas 0, I i II wraz z chętnymi rodzicami udali się na ostatnią w tym roku szkolnym wyprawę do teatru na Czarną Salę w Kwidzynie. Tym razem dzieci zobaczyły spektakl pt. "Janko-Polanko" w wykonaniu teatru ze Słowacji. Pomimo, iż animacja lalek  była po słowacku, kontakt widza z aktorem był wyśmienity. Dzieci bardzo żywo reagowały na to co działo się na scenie. Na oczach dzieci powstawały lalki z drewna, a one same mogły aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. 

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy przez cały rok szkolny uczestniczyć w projekcie ABC Teatru. W przyszłym roku szkolnym czekają nas kolejne wyprawy, na które zapraszamy chętne dzieci. Wyjazdy odbywają sie raz w miesiącu w sobotę. Kolejna wyprawa już pod koniec września.

 

Wyjazdy do teatru mogą być zrealizowane dzięci wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władzom miasta i powiatu Kwidzyn oraz naszym władzom gminy Ryjewo.

Wszystkim serdecznie dziękujemy. 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

W tym roku szkolnym uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawcy p. Zofii Zenke kontynuują udział w projekcie ABC Teatru. od września do grudnia raz w miesiącu mamy wyprawę do teatru. Dzieci wraz z opiekunami mogą jechać na spektakle teatralne na Czarną Salę w Kwidzynie.

Dnia 29 września byliśmy na przedstawieniu pt. "Lekcja o Polsce, czyli bajka o Wiśle, legenda o smoku wawelskim oraz o Warsie i Sawie" w wykonaniu Teatru pod Orzełkiem z Białegostoku. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści  o historii naszego kraju z ust zabawnego profesora Hilarego i jego asystentki pani Ani.

31 października po raz kolejny wybraliśmy się na wyprawę do teatru. Tym razem mogliśmy obejrzeć spektakl pt. "Pchła Szachrajka" w wykonaniu aktorów z Teatru Malutki z Łodzi. Było to nietypowe przedstawienie przygód znanej pchły z użyciem przedmiotów codziennych używanych w każdej kuchni. Przed  nami jeszcze dwie wyprawy do teatru 28.11 i 19.12.

19 marca uczniowie klasy I i II obejrzeli przedstawienie pt. "Rycerz Bajaja" w wykonaniu aktorów ze Słowacji. W miesiącu kwietniu wyprawa miała miejsce ostatniego dnia tego miesiąca. Liczna grupa uczniów wraz z rodzicami i opiekunami obejrzała przedstawienie pt. "Czarne i białe" w wykonaniu aktorów z Białegostoku. Po zakończeniu przedstawienia dzieci mogły zobaczyć z bliska scenografię i rekwizyty oraz porozmawiać z aktorami. W czasie przedstawienia dzieci wraz z aktorami grały na scenie. Są to za każdym razem bardzo ciekawe i nowe doświadczenia. Kolejna wyprawa będzie 28 maja. Już się do niej przygotowujemy i czekamy na kolejne przedstawienie...

28 maja dzieci z klasy I i II obejrzały przedstawienie o Królewnie Makówce, strachu i wróblach na dachu. Aktorzy za pomocą lalek, w ciekawy sposób, zaprezentowali młodym widzom sztukę teatralną. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili przygody królewny i jej troskliwego ojca. Po spektaklu była ciekawa, pokazowa lekcja o lalkach teatralnych. Dzieci chętnie próbowały swych sił z różnymi rodzajami lalek, które wspólnie z aktorami wyjmowały z wielkiej walizki. Tym razem było to spotkanie z teatrem ze Słupska. Kolejna wyprawa do teatru będzie już po zakończeniu roku szkolnego tj. 25 czerwca.

 

 

Galeria

Utworzono dnia 12.11.2015, 13:14

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny