Poznaj Polskę

Utworzono dnia 06.12.2021

W ramach przedsięwzięcia edukacyjnego MEiN „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV – VIII, 2 grudnia, wzięli udział w wycieczce do Brześcia Kujawskiego oraz Biskupina. Pierwszym punktem programu była wizyta w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. „Wahadło Czasu” opowiada o historii i tradycji Brześcia Kujawskiego od neolitu po czasy współczesne. Prezentuje ją na tle historii regionu i Polski. Wystawa podzielona jest na dwie części. Neolit – opowiada o działalności ludzi żyjących w tym okresie na naszych terenach, a także o jednych z największych wykopalisk archeologicznych w Europie, które miały miejsce w okolicy Brześcia Kujawskiego. Druga część – to opowieść o czasach średniowiecza i czasach króla Łokietka, przemyśle, wielokulturowości regionu, czasach wojny i okupacji, a także o kulturze etnograficznej regionu. Multimedialna wystawa pozwoliła przenieść się uczestnikom w czasie, samodzielnie odkopywać zabytki archeologiczne, podglądać dawne światy i nasłuchiwać ich odgłosów. Dzięki bardzo nowoczesnym salom tematycznym, uczniowie świetnie się bawili, przyswajając przy tym nową wiedzę. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w warsztatach, podczas których, samodzielnie wykonywali aniołki ze słomy. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie rezerwatu archeologicznego w Biskupinie. Jest on jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza – niezwykle istotne dla tzw. „archeologii mokrej” zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku.

Uczniowie obejrzeli następujące rekonstrukcje:

• obozowiska łowców i zbieraczy,

• osady pierwszych rolników,

• osady obronnej na półwyspie,

• wioski piastowskiej.

Wizyta w Biskupinie to podróż w czasie, podróż do początków polskiego państwa, a nawet do początków osadnictwa na terenie naszego kraju. Przede wszystkim to rewelacyjna, żywa lekcja historii. Wycieczka bardzo się podobała. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń. Celem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to doskonały sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

Utworzono dnia 06.12.2021, 09:13