Utworzono dnia 02.11.2017

We wtorek 31 października obchodziliśmy Halloween, które jest coraz częściej świętowane w wielu krajach. Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Skąd dokładnie wzięło się Halloween? Niestety nie wiadomo, jednak istnieją różne przypuszczenia. Może to być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony), albo celtyckie święto na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z obchodzonego w Europie północnej święta z okazji końca jesieni, a początku zimy, znanego na terenach irlandzkich jako Samhain ("koniec lata"), walijskich jako Nos Galan Gaeaf ("wieczór zimowy"), anglosaskich jako Blodmonath ("krwawy miesiąc"). Kiedyś był to czas radowania się minionymi zbiorami oraz powrotem bliskich do domów, jednak, z drugiej strony pojawiało się widmo zimy - czasu zmagań z głodem, chłodem i niedostatkiem światła słonecznego. W powszechnej świadomości Halloween kojarzone jest ze świętem zmarłych.

Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, że w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami, a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było przedostać się do świata żywych. Wierzono, że bóg śmierci Samhain sprowadzał wtedy na ziemię dusze osób zmarłych w minionym roku, aby odpokutowały swoje występki. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania w dziwne stroje i zakładanie masek.

Uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w obchodach tego święta już 27 października na szkolnej dyskotece Halloween dla klas IV-VII, której elementem było "straszne" przebranie lub makijaż. Opócz zabawy przy muzyce uczestnicy brali udział w różnych konkursach związanych ze świętowaniem Halloween. Zostało również wybrane najlepsze przebranie wieczoru. Było mnóstwo śmiechu i pozytywnych emocji.

Natomiast w dzień samego Halloween uczniowie klas I-VII zostali pomalowani na "straszydła" i uczestniczyli w zabawie apple bobbing - gdzie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy  z wodą. Jabłko nieuszkodzne przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

Za całą organizację odpowiedzialne były p. Ewa Wesołowska i p. Kamila Jaroszyńska.

Zapraszamy na Halloween w przyszłym roku!

Utworzono dnia 02.11.2017, 11:54